اسپیکرها

نویسنده puzzadmin 1397/03/28 0 نظر دانستنیها,

اسپیکرها

 

اسپیکرها با گوش ما سر و کار دارند و مطمئناً کیفیت در آن برای ما همراه لذت خواهد بود .

خیلی از ما هنگام خرید اسپیکر بیشتر به ظاهر اسپیکر ها توجه می کنیم و اصلاً به مشخصاتش توجهی نمی کنیم. خیلی به خودمان زحمت بدهیم وات خروجی اسپیکر را می پرسیم. اما اسپیکرها هم مشخصات خاص خود را دارند .

سایز اسپیکر : معمولاً اسپیکرهای بزرگ تر از اسپیکرهای کوچک تر کیفیت بهتری دارند.سایز ووفر هم در کیفیت آن تأثیر دارد. ووفرهای بزرگتر باس بیشتری نسبت به کوچکترهایشان تولید می کنند.این امر بسیار مهم است.

شاید تعداد زیاد ووفر فوق العاده به نظر برسد و معمولاً برخی از شرکت ها از ووفرهای زیاد با سایز کوچک استفاده می کنند. ولی اطمینان داشته باشید که یک ووفر ۶ وات بزرگ  باس بیشتری نسبت به ۴ ووفر ۳ واتی کوچک تولید می کند.

عامل بعدی توان خروجی اسپیکر و ساب ووفر است که معمولا با واحد وات بیان می‌گردد. البته اشتباه نکنید، اعداد ارقام بسیار بزرگی که روی بسته بندی‌های شکیل اسپیکرها نوشته می‌شود به هیچ وجه واقعی نیستند. حتما قبل از خرید اسپبیکر یا سیستم صوتی درباره‌ی توان خروجی واقعی آن تحقیق کافی کنید چراکه معمولا روی جعبه اسپیکر‌ها، توان واقعی نوشته نمی‌شود. همچنین سعی کنید از خرید سیستم‌های صوتی که چندین سابووفر کوچک دارند خود‌داری کنید.

همیشه یک ساب‌ووفر واحد ولی بزرگتر، بیس عمیق‌تری از چندین ساب‌ووفر کوچک‌تر تولید می‌کند. وات خروجی هر اسپیکر، معروف ترین مشخصه آنهاست. واضح است که به هر میزان که وات خروجی بالاتر باشد اسپیکر قوی تری در اختیار داریم.

نکته دیگر فرکانس پاسخگویی اسپیکر است. برای مثال شاید در مشخصات یک اسپیکر نوشته شده است: “۳۸Hertz-22000Hertz” .  عدد پایین تر (در اینجا ۳۸ هرتز) به باس اشاره دارد و هرقدر عدد کمتر باشد باس عمیق تری می تواند تولید کند. البته این نکته را هم بگویم که به صورت کلی اگر فرکانس کاری پایین کمتر از ۵۰ هرتز باشد، کافی است.

حساسیت اسپیکرها مورد مهم دیگری است که باید مد نظر قرار دهید. در واقع کیفیت رابطه بین اسپیکر و پخش کننده را تعیین می کند. استاندارد حساسیت سیستم صوتی 87 دسیبل است. البته در اکثر موارد، اسپیکرهای ارزان قیمت در این فاکتور ضعف دارند و پایین‌تر از حد استاندارد عمل می‌کنند.

بنابراین بین این عدد و حساسیت اسپیکر رابطه‌ی مستقیم برقرار است به طوری‌که هر چه این عدد بالاتر باشد حساسیت اسپیکر افزایش و هر چه این عدد کمتر باشد حساسیت اسپیکر کاهش می‌یابد. حساسیت معمول “۸۸dB/1Watt” است و ۹۰dB/1Watt حد مناسب است. به شما پیشنهاد می کنم که اگر قصد خرید دارید به حداقل ۹۰dB رضایت دهید.این عدد در هدفون ها به عدد ۱۲۰ هم نزدیک می شود.

نکته بعدی امپدانس اسپیکر است که با واحد اهم بیان می‌شود. هر چه میزان مقاومت الکتریکی اسپیکر کمتر باشد کنترل کم‌تری بر روی دیافراگم خواهیم داشت. به عبارت ساده‌تر اسپیکرهای امپدانس پایین دارای مقاوت سیم پیچ کم‌تری بوده و در ازای ولتاژ کم‌تر صدای بلندتری تولید می‌کنند اما یک اسپیکر با امپدانس بالا مقاومت سیم پیچ بالاتری داشته و کنترل بهتری را بر روی دیافراگم فراهم می‌کند.

برای مثال در مشخصات اسپیکری می ببینید که نوشته شده است: ۸ Ohm اما این به معنای آن نیست که همیشه مقدار همین ۸ است. در واقع امپدانس رابطه مستقیم با فرکانس دارد. متناسب با میزان فرکانس این مقدار بین ۳.۶ تا ۱۴ اهم تغییر می کند و بله ممکن است امپدانس متوسط ۸ اهم باشد. در نتیجه به هر میزان که این امپدانس پایین تر باشد قدرت اسپیکرتان باید بالاتر باشد تا کیفیت مورد نظرتان را فراهم کند.

تعداد کانال های خروجی هم از دیگر مشخصات اسپیکرهاست.احتمالاً شما هم ۲.۱ یا ۴.۱ یا ۵.۱ و… را شنیده اید. در واقع عدد بیشتر تعداد اسپیکرهاست وعدد کمتر تعداد ساب ووفر(البته معمولاً ۱ است). این فاکتور شاید تاثیری بر کیفیت و قدرت صدای خروجی نداشته باشد.

به عبارت دیگر این که اسپیکر شما چند کاناله باشد به سلیقه و نوع کاربرد شما بستگی دارد.

اگر  قصد خرید اسپیکری برای گوش دادن به موسیقی دارید یک اسپیکر دو کاناله قدرتمند که رنج پاسخدهی و حساسیت مناسبی دارد، می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد .

افزودن نظر