ساب ووفر، قدرتی برای تکمیل کیفیت؟

نویسنده admin 1397/03/12 0 نظر دانستنیهای خودرو,

ساب ووفر، قدرتی برای تکمیل کیفیت؟؟؟؟؟

 

بدون تردید تجربه لرزیدن کف خیابان یا حتی بدنتان از قدرت صدای سیستم صوتی اتومبیلی را داشته‌اید. گاهی با عصبانیت به این صدای بلند اعتراض کرده‌اید و گاهی هم به فکر فرورفته‌اید که این صدای مهیب حاصل چیست؟ سوالی که پاسخش یک کلمه خارجی است: «ووفر»؛ کلمه‌ای برگرفته از صدای پارس یک گونه سگ.

 

به طور کلی هر جایی که با موزیک سروکار داشته باشیم، قطعا به ساب ووفر هم نیاز خواهد بود. چون ساب ووفر بخش مهمی از هیجان موزیک را ایجاد کرده و لزوم بودنش بر هیچ کس پوشیده نیست. از این رو در سیستم‌های خانگی مثل کامپیوتر و رادیوضبط‌ها، سیستم صوتی ماشین، سیستم صوتی سینما‌ها و سیستم‌های صوتی در اماکن عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اما براستی داشتن چینین وسیله‌ای برای سیستم صوتی اتومبیل الزامی است؟ آیا واقعا باید برای آن هزینه کرد؟

 

در واقع پاسخ این سوال در شرایط عادی با توجه به کیفیت قابل قبول سیستم‌های استاندارد صوتی و تصویری در اتومبیل‌های نوین، منفی است .

 

ولی شنیدن کیفیت صدا یا حتی قدرت بالای صدا علاقه‌ای است که برخی افراد بخصوص جوانان برای تجربه‌ آن گاهی تا چند میلیون تومان هزینه می‌کنند.

 

اگر اهل موسیقی و کیفیت بالای صدا هستید به این موضوع اشراف دارید که در حالت کلی سه محدوده صدا در موزیک وجود دارد.

صدای زیر که توسط تیونر ایجاد شده و صدای خواننده که به میدرنج (Midrange) معروف است و صدای بم که توسط ساب ووفر تولید می‌شود. از این رو اگر بخواهیم کیفیت واقعی موزیک را تجربه کنیم اسپیکر مناسب برای هر یک از این سه حالت را باید تدارک ببینیم و حداقل 6 کانال صوتی به این صورت دو عدد برای چپ و راست صدا، یکی برای صدای اشخاص و دو عدد جزئیات و یکی هم برای صدای بم را برای اتومبیل خود درنظر بگیرید.

افزودن نظر