آر ام اس RMS چیست ؟

نویسنده puzzadmin 1397/03/24 0 نظر دانستنیها,

آر ام اس RMS چیست ؟

این حروف اختصاری از مهمترین المانهای فنی  یک اسپیکر به شمار میرود که مخفف عبارت

روت مین اس کو  ار

 root mean square

می باشد که به معنی جذر متوسط مربع است .

در ریاضیات جذر متوسط مربع به انگلیسی

Quadratic mean

کوآدراتیک مین و یا همان آر ام اس که با نام  مقدار rms و مقدار موثر به انگلیسی

Effective  value

افکتیو ول یو نیز شناخته میشود .معیار آماری از اندازه کمیت متغیر است .

آر ام اس نسبتی است که یک چهارم حداکثر ممکن در تولید امواج فرکانسی در اسپیکر را با تغییرات ممکن تعیین میکند .این واحد اندازه گیری اصطلاحی برای  انواع فرم موج ...

موج سینوسی

موج مربعی

موج دندان اره ای

به عنوان سرفصل کمیت  محاسبات ارائه میشود . در این محاسبات زمان tفرکانس fو دامنه به شکل a معادله میپذیرد .به شکل زیر توجه کنید :

آر ام اس به زبان ساده تر یک چهارم کمیت نهایی یک اسپیکر در پخش فرکانسها و تولید امواج آکوستیکی صوتی است .

یک اسپیکر میتواند حجم گسترده ای از انرژی صوتی را بر مبنای وات در چند لحظه کوتاه ایجاد کند اما به صورت مداوم نمیتواند این فشار را تحمل کرده و قطعا آسیب خواهد دید

حال اگر بخواهیم معیاری برای سنجش تحمل مداوم کمیت فشار برای تولید انرژی را در آن محاسبه کنیم از واحد ی استفاده میکنیم که یک چهارم حد اکثر متغیر فشار را برایمان تعیین سازد و آن واحد اندازه گیری کمیتی و حجمی دقیقا rms می باشد .

پس اگر یک بلندگو بتواند 2000 وات  صدا تولید کند مشروط به این که تولید فرکانس و موج صوتی حد اکثر نهایی ان باشد

در این صورت تحمل این فشار بصورت لحظه ای در چند ثانیه خواهد بود و نمیتواند دائمی باشد چرا که سبب آسیب دیدن اسپیکر خواهد شد

حال یک چهارم محاسبه شده که برابربا یک چهارم کمیت نهایی بلندگو ی مورد نظر است با نصاب اینکه هر بلندگو به صورت متغیر کمیت متفاوتی نسبت به دیگری دارد همان آر ام اس است که در مورد بلند گوی با حد اکثر توان  2000 واتی تقسیم توان حد اکثر به چهار قسمت و نتیجه عدد 500 وات خواهد بود .

پس تمام بلندگو های 500 وات rms توان نهایی آنها 2000 وات است .

برای مثال اگر بر روی بلندگو نوشته شده باشد 600 وات  rms   توان نهایی لحظه ای برابر با چهار برابر کمیت ذکر شده یعنی 2400  وات خواهد بود .

پاور هندلینگ هر بلندگو تقریبا معادل عدد آر ام اس است و توان نهایی لحظه ای را

Peak power

پیک پاور یعنی نقطه ی اوج ،منتها درجه ،نقطه ی ماکزیمم حداکثر ،به نقطه اوج رسیدن   .

پس در صورتی که چراغ پیک در جایی از سخترافزار که مجهز به این نشانگر است روشن گردد نشان دهنده ی ورود فعالیت سخت افزار به محدوده حد اکثری فعالیت و آسیب و خطر میباشد چرا که پیک پاور کمیتی نیست که سخت افزار ها بتوانند مداوم آن را تحمل کنند، همینطور این نکته را نیز در نظر بگیرید که در آن محدوده کیفیت صدای خروجی نیز افت خواهد کرد.

بنا به همین دلایل توصیه می شود که هنگام استفاده از بلندگو ها، آنها را به یک آمپلی بزرگتر از توان RMS بلندگو متصل کنید، همچنین توصیه می شود از یک سوم ابتدایی ولوم دستگاه استفاده کنید تا هم آسیبی به بلندگو ها نرسد و هم از کیفیت صدای مطلوبی برخوردار باشید.

افزودن نظر