کلاس بندی آمپلی فایرها

نویسنده puzzadmin 1396/03/28 0 نظر آمپلی فایر,

مطالبی که می خواهیم راجع به انواع کلاس های آمپلی فایرها توضیح بدهیم مطمعننا برای افراد مبتدی بسیار کاربردی و مفید است

آمپلی فایر ها از کلاس های کاری گوناگونی مانند A-AB-C-D-H برخوردار هستند. اما سوال از این اینجا به وجود می آید که این کلاس ها چه فرق هایی باهم دارند و اینکه آمپلی فایر های کلاس H و کلاس G از کلاس هایی هستند که کمتر اسمشان به گوشمان خورده است.

اکثر کسانی که قصد خرید آمپلی فایر را دارند قاعدتا بازدهی بالا و هزینه ساخت کم و توان دستگاه برایشان حائض اهمیت است و مطمئنن در عمل نمیشه همه این چیزها را با هم داشت.

آمپلی فایرها را می توانیم به دو دسته خطی و سویچینگ تقسیم بندی کنیم.

امپلی های خطی A-B-AB می باشد و آمپلی فایر های سویچینگ مربوط به کلاس D است.

آمپلی فایر های کلاس A: در این آمپلی فایرها ترانزیستور یا ترانزیستورهای خروجی به گونه ای هستند که همیشه در حالت فعال بوده و این خود باعث می شود حتی زمانی که سیگنال در ورودی نداریم آمپ ما از منبع تغزیه جریان بکشد و گرم شود.

می توان گفت بازده این کلاس آمپلی در بهترین شرایط ممکن کمتر از 30% بوده و باعث می شود که در توان های بالا کسی به سراغ این کلاس نرود. در کل کلاس A را میتوان گفت کیفیت خوب > بازده کم

آمپلی فایرهای کلاس B: این آمپلی ها را  میتوان گفت بازدهی بالاتری نصب به کلاس A داشته ولی صدای خروجی آن پایین است. از این کلاس می توان زمانی که هزینه کم و صدای زیاد با کیفیت کم را میخواهیم  از این کلاس استفاده کنیم

این کلاس کاری آمپلی ها به صورت تئوری 80% و در عمل تا 70% بازدهی دارند. اما به دلیل صدای بی کیفیت باعث شده کمتر کسی از آن استفاده کند. این کلاس بازده خوب>کیفیت کم دارد.

آمپلی فایر های کلاس AB: این کلاس به علت کیفیت و راندمان قابل قبول در میان کاربران به یکی از پرکاربردترین کلاس ها تبدیل شده است. این کلاس راندمان آن از A خیلی بیشتر بوده ولی به B نمیرسه و همچنین کیفیت آن از B خیلی بهتره، آمپلی های کلاس AB بازده در حدود 60-50% را دارند.

آمپلی فایر های کلاس D: آمپلی فایر های کلاس D جزو آمپ های سویچینگ هستند چون ترانزیستورهای قدرت آن ها ماننده کلید عمل می کنند یا کاملا باز هستند یا کاملا بسته. این آمپلی ها بازدهی فوق العاده زیادی دارند و اگر طراحی آنها اصولی باشد میتواند کیفیت خوبی نیز داشته باشند.

این کلاس به دلیل سویچینگ بودن آن از بالاترین بازدهی برخوردار است

 

و در آخر هم جا دارد از آمپلی فایر های کلاس G و H یادی کنیم.

از این کلاس های کاری برای توان های بالا استفاده می شود و تمام کلاس های خطی را با این روش بهینه و بازدهی آنها را بالا می برند.

برچسب ها: amplifier

افزودن نظر