مخفف اصطلاحات ماشین را بشناسیم

نویسنده puzzadmin 1396/03/28 0 نظر دانستنیهای خودرو,

آیا مخفف اصطلاحات ماشین را می دانید؟

تا به حال به این دقت کردید که کلمات کوتاهی که در اصطلاحات برای ماشین به کارمی بریم معنا و مفهوم آنها چیست؟

این مخفف های به شرح زیر می باشند:

 1. Acc (adaptive cruise control) سیستم کروز کنترل بسیار سازگار و هماهنگ با شرایط می باشد و این امکان را به راننده می دهد که از امواج رادار در هنگام ترافیک و وجود مانع بهترین استفاده را کنند حتی بدون کم کردن سرعت خودرو. این سیستم کنترل سرعت و فاصله را بطور اتوماتیک کنترل می کند و فاصله خود را با اتومبیل جلویی اندازه گیری می کند. باید به این موضوع دقت داشت که حداقل سرعت 30 کیلو متر در ساعت و حداکثر 80 کیلومتر در ساعت می باشد.
 2. Arts(adaptive restraint technology system) این سیستم از لحاظ ایمنی کارایی بسیار زیادی دارد و وظیفه آن مهار کردن اتومبیل تحت هر شرایطی می باشد. این سیستم برای راننده و سرنشینان جلو حسگرهای صدا تعبیه کرده است که به طور خودکار عمل می کند.
 3. Awd(all well drive) انتقال و پخش نیروی ترمز همزمان به چهار چرخ و ترمز ضد بلوکه abs را دارا می باشد.
 4. Ast(all season traction) این سیستم را می توان روی ماشین های bmw x5 به خوبی حس کرد. این سیستم همانند awd نیروی مناسب را به هر چهار چرخ منتقل می کند.
 5. Bsa(brake assist system) این سیستم الکترونیکی کمکی ترمز می باشد که این سیستم در موقع حادثه وارد مدار می شود و برای ترمز کردن به پدال فشار می آورد.
 6. Abc(active body control) این سیستم وظیفه کنترل فعال بدنه خودرو را بر عهده دارد.
 7. Command این سیستم وظیفه کنترل دستورات راننده مانند (رادیو، سی دی پلیر، راهیاب ماهواره ای، تلفن و...) را بر عهده دارد.
 8. Cvirss(contnvously variable roadsensing suspention) این سیستم فنر بندی هوشیار خودرو می باشد که قابل تغییر بوده و ضریب امنیت بالایی دارد.
 9. Crash test این مرحله برای آزمایش تصادف و مقاوم بودن خودرو استفاده می شود.
 10. Ncap(European new car assessment drogram) برای تست آزمایش تصادف خودروها توسط این مرکز اروپایی رصد می شوند.
 11. Distronic کنترل هوشمند و سرسخت بودن خودرو و همچنین کنترل فاصله اتومبیل از اتومبیل جلویی انجام می گیرد.
 12. Disi(direct injection spark iguition) به این معناست که تزریق مستقیم سوخت و جرقه زدن شمع در موتور را انجام می دهد.
 13. Did(direct injection diesel) وظیفه سوخت پاش مستقیم گازوئیل را برعهده دارد.
 14. Dsc(dynamic stability control) این سیستم کنترل مقاومتی حرکتی دینامیکی می باشد.
 15. Ebfd(electronic brake force distribvtion) این سیستم ترمز abs مجهز به سیستم توزیع اکترونیکی نیرو می باشد.
 16. Ebd(electronic brake force distribution) سیستم ضد بلوکه ترمز و است که نیروی ترمز در داخل abs نصب می شود و وظیفه دیگر آن تنظیم مداوم نیرو و ترمز بین چرخهای عقب و جلو می باشد.
 17. Efi(electronic fuel injection) با استفاده از این سیستم مقدار آلایندگی کاهش پیدا می کند و سیستم تزریق سوخت الکترونیکی است که به جای کاربراتور از انژکتور استفاده می شود.
 18. Eon(enhanced other network) در صورت وجود ترافیک و یا خرابی هوا سیستم ضبط و سی دی بصورت خودکار قطع شده و بخش خبر اطلاعات را کزارش می دهد.
 19. Esp(electronic brake force distribltion) این سیستم به راننده کمک می کند که در انجام مانورهای سریع کنترل خودرو را از دست ندهد.
 20. Fcs(flonting car data system|) سیستم اطلاع رسانی خودروی در حال حرکت می باشد.
 21. Gdi(gasoline direct injection engine) سیستم سوخت پاش مستقیم می باشد که با این روش موتور از نظر مصرف سوخت و کارایی در رتبه بالایی قرار می گیرد.

افزودن نظر